Jon Hare i Adrew Barnabas w Katowicach

14 05 2016

Katowickie Muzeum Historii Komputerów i Informatyki razem z organizatorami demoparty Riverwash i Polskim Portalem Amigowym (ppa.pl) z okazji Nocy Muzeów zorganizowali w sobotę 14 maja w klubokawiarni „Drzwi Zwane Koniem” w Katowicach wydarzenie „Sztuka Komputerem Grana”. Była to kameralna impreza dla wszystkich miłośników Amigi i retrokomputerów.

Jako, że swego czasu związany byłem raczej ze sceną C64 (http://csdb.dk/scener/?id=5042) i mimo posiadania do dziś Amigi 500 i 600, tak naprawdę na wyjazd do Katowic przekonali mnie zaproszeni goście, czyli Jon „Jops” Hare oraz Andrew Barnabas, którzy od czasu do czasu bywają przy okazji różnych retro imprez w naszym kraju.

Kim są ci mili panowie? Jon „Jops” Hare  to współzałożyciel kultowego Sensible Software,  brytyjskiej firmy zajmującej się projektowaniem gier komputerowych m.in. na ośmio i szesnastobitowe komputery Commodore 64, ZX Spectrum, Atari ST i oczywiścię na Amigę. To twórcy m.in. takich hitów jak Wizball, Microprose Soccer, Mega Lo Mania czy wreszcie Cannon Fodder, do której do intra Hare napisał legendarną już muzykę:

Z kolei Andrew Barnabas na amigowej demoscenie znany jest z modułów pod pseudonimem Nightshade (grupa Crusaders) a w świecie muzyki jako Barn, który razem z Paulem Arnoldem tworzą duet Bob and Barn. Razem stworzyli m.in. soundtrack do znanego z Playstation hitu MediEvil i MediEvil 2.

Jako, że do dziś mam sentyment zarówno do Cannon Fodder jak i do MediEvila, nie mogło mnie tam zabraknąć 🙂

Historię Amigi jak i demosceny doskonale znam, więc na piętrze w „Drzwiach Zwanych Koniem”, gdzie odbywała się impreza pojawiłem się w sam raz aby załapać się jeszcze na średnio mnie interesujący (na scenie C64 byłem crackerem, koderem i autorem tekstów do commodorowskiego dyskowego magazynu „Trawnik”) wykład o muzyce trackerowej Jakuba „AceMana” Szelągą.

Wcześniej przy stoliku udało mi się dorwać duet Jon  Hare i Andrew Barnabas, którzy ustalali chyba, co zagrają na koncercie. Andrew mocno się zdziwił, kiedy wyciągnąłem  mojego sfatygowanego MediEvila 2. bo chyba sam już zapomniał, że w czymś takim maczał palce, w dodatku tak dawno (gra wyszła na pierwsze Playstation w 2000 roku, jej pierwsza część dwa lata wcześniej) w czym dał wyraz podczas podpisywania gry. Niestety nie posiadam oryginału Cannon Fodder (jak pewnie 98% posiadaczy Amigi w kraju…) więc Jonowi nieśmiało podsunąłem do podpisania czystą dyskietkę i również nie odmówił autografu.

Po wykładzie o trackerach z kilkudziesięciominutowym opóźnieniem rozpoczął się koncert duetu, podczas którego Jon  między kawałkami opowiadał o swoich grach, ich historii i ciekawostkach z nimi związanych. Swoje trzy grosze dorzucił także Andrew.

Wśród utworów nie zabrakło oczywiście tego z kultowego intra CF, szkoda tylko, że podczas niego pojawiły się pewne problemy techniczne…
Opcje

Info

Odpowiedz

Możesz używać tagów : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>